Centralny odkurzacz jaslo

Systemy centralnego odkurzania, w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w pobliżu odkurzanego miejsca. W starych odkurzaczach filtry nie są w stopniu zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, które wydobywają się w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania istnieje wyjątkowo bardzo cicha praca. Instalacja centralnego odkurzania jest przecież zdecydowanie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w istot rurek i przewodów, jakie staną pochowane w granicach, pod podłogą, a nawet nad sufitem.

System centralnego odkurzania zwraca się z niewiele elementów. Podstawowym i najistotniejszym spośród nich jest jednostka centralna. Do niej dołączone są sztywne rury, które kierują do gniazd ssących umieszczonych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża stawia się do najszybszego gniazdka i dzięki temuż silna szybko dołączyć do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna pewno być modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Stanowi ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Zawsze jest postawiona w miejscach gospodarczych, takich jak garaż lub piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej stawia się z silnika wyposażonego w turbinę, która wykonywa podciśnienie. Elementem składowym jest również separator zanieczyszczeń i zasobnik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na ostrzejsze plus mniejsze. Im dłuższy tym powietrze będzie lepiej przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają umieszczone w biurowcu w centralnych pomieszczeniach. W domach jednorodzinnych do określonego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy jedynie jedno gniazdo ssące.